Bosch vyrábí nejmenší spouštěč pro osobní vozy na světě

bosch_spoustec_C60.jpg

Nová řada spouštěčů C60 je určena pro zážehové motory se zdvihovým objemem až 2 litry.

„C“ znamená kompaktní a „60“ značí vnější průměr pouhých 60 milimetrů. Bosch C60 je tak nejmenším spouštěčem pro osobní vozy na světě. Výkon tří nabízených variant sahá od 0,8 do 1,2 kW. Hlavní sférou použití jsou zážehové motory se zdvihovým objemem až do dvou litrů a pak také menší vznětové motory se sníženým brzdným momentem. Spouštěč C60 o hmotnosti pouhé 2 kilogramy je přibližně o 25 procent lehčí než dosavadní produkty, a představuje tak nové měřítko. Řada C60 je vhodná i pro funkci start/stop a umožňuje pohodlné a tiché spouštění motoru.

Podíl malých zážehových motorů roste

Celosvětový podíl zážehových motorů se zdvihovým objemem do 2 litrů – segment spouštěče C60 – trvale roste a již dnes dosahuje přibližně 70 procent. Velký podíl na tom má mimo jiné rostoucí počet levných malých vozů v rozvíjejících se zemích. Právě pro tento segment je C60 svou mimořádně lehkou a kompaktní konstrukcí koncipován.

Kombinací planetového převodu s volnoběžnou spojkou se snížila spotřeba energie. Relé mohou mít tedy patřičně menší rozměry. Rovněž se tím minimalizuje pokles napětí během spouštění motoru. Ve spojení s optimalizovanou elektrickou konstrukcí kotvy bylo sníženo potřebné množství mědi o třetinu. To samé platí díky kompaktní konstrukci i pro hliník a ocel. Řada spouštěčů C60 pokrývá svou konstrukcí aplikace v rozmanitých platformách motorů používaných po celém světě, od konvenčních řešení až po systémy s funkcí start/stop. Pro výrobce automobilů to znamená snížení nákladů, a zároveň je tím umožněna standardizovaná výroba v celosvětové výrobní síti Bosch.

Globální projekt

Inženýři společnosti Bosch v Německu, Číně, Brazílii a Indii vyvíjeli spouštěč C60 v celosvětové spolupráci. Výroba bude zahájena v září 2013 v Číně pro významného lokálního zákazníka. Nedlouho poté začne kompaktní a mimořádně účinný spouštěč sjíždět z výrobních linek také v Německu a Brazílii.