Nissan Leaf - rodinný elektromobil

nissan_leaf_2.jpg

Leaf je rodinný vůz segmentu C, který je stejně prostorný, pohodlný a praktický jako jeho konvenční konkurenti ... ovšem s jedním podstatným rozdílem. Je to ryzí elektromobil s nulovými emisemi.

Nissan Leaf je prvním účelově zkonstruovaným elektromobilem a současně prvním z řady elektromobilů, které můžeme od společnosti Nissan a jejího aliančního partnera, automobilky Renault, očekávat. LEAF je postaven na nové platformě EV s  rozvorem 2 700 mm. Je poháněn kompaktním elektromotorem Nissan s výkonem 80 kW a točivým momentem 280 N.m. Elektromotor je „napájen" laminovanou lithium-iontovou baterií Nissan s výkonem přes 90 kW. Leaf dokáže vyvinout maximální rychlost přes 140 km/h, maximální dojezd je 160 km. S pomocí rychlonabíječky DC 50kW lze baterii za necelých 30 minut nabít až na 80 procent její kapacity. Nicméně dokud nebudou běžně k dispozici místa pro rychlé nabíjení, předpokládá se, že většina majitelů bude své vozy nabíjet s pomocí domácí nabíječky na 220~240 V a 16 A. Plné nabití z 0 procent na 100 procent za těchto okolností trvá asi osm hodin.

Vozy bude možné objednávat na vybraných evropských trzích od léta tohoto roku s tím, že první série s levostranným řízením bude k odběru koncem roku 2010.

Fotogalerie k článku