Tiché elektromobily dostanou speciální zařízení

PRIUS sound warning.JPG

Toyota Motor Corporation (TMC) bude vybavovat vozy, které se po silnici pohybují přiliš tiše, např. hybridní vozy používající zážehový motor v kombinaci s elektromotorem, palubním zařízením, které bude pomocí zvukového signálu upozorňovat chodce i ostatní účastníky silničního provozu na jízdu tohoto vozidla.

Zařízení budou v celém Japonsku nabízet autorizovaní prodejci značky Toyota a distributoři originálních dílů a příslušenství Toyota k dodatečné montáži ve vozech Prius třetí generace s plnohodnotným hybridním pohonem. Pokud se Prius pohybuje rychlostí přibližně do 25 km/h v režimu elektromobilu, palubní zařízení automaticky produkuje umělý zvuk elektromotoru. Kmitočet zvuku, který má upozorňovat, ale neobtěžovat, se zvyšuje nebo klesá úměrně rychlosti vozidla, a tak pomáhá odhadnout vzdálenost a rychlost pohybu vozu. Zařízení je koncipováno tak, aby splňovalo nové směrnice* japonského Ministerstva zemědělství, infrastruktury a dopravy vydané pro hybridní a další velmi tichá vozidla. TMC připravuje i další verze tohoto zařízení pro hybridní vozidla používající zážehový motor a elektromotory, hybridní vozy typu plug-in, elektromobily a vozy s hybridním pohonem na palivové články, které tato automobilka uvede v budoucnosti na trh.

Podrobnosti palubního systému zvukového upozorňování na blížící se vozidlo

Cena: 12 600 jenů (včetně spotřební daně; nezahrnuje cenu instalace a vedlejší poplatky)

Kompatibilní modely vozidel: Prius 3. generace

Funkce: Vydává umělý zvuk elektromotoru s cílem upozornit chodce a další účastníky silničního provozu na jízdu tichého vozidla.

*Vydané v lednu 2010 na základě hodnocení Výboru pro návrh protiopatření v souvislosti s provozem hybridních a dalších tichých vozidel, kterého se TMC účastní jako člen Asociace japonských výrobců automobilů (JAMA). Výbor se možnými protiopatřeními začal zabývat v červenci 2009 v reakci na obavy řidičů a dalších účastníků silničního provozu ohledně téměř bezhlučného provozu hybridních automobilů se zážehovým motorem/elektromotorem a elektromobilů.

Fotogalerie k článku