Volvo odhaluje strategii globální elektrifikace

Volvo_new_Volvo_XC90_Twin_Engine_powertrain.jpg

Společnost Volvo Cars oznámila, že hodlá zavést novou strategii elektrifikace v automobilovém průmyslu, v rámci níž dojde k představení plug-in hybridních variant napříč celou modelovou řadou.

Tato strategie znamená vyvinutí zcela nové řady menších vozů s částečně elektrickým pohonem a postavení plně elektrického vozu, který by měl být v prodeji v roce 2019. V souvislosti s tím švédská automobilka podle svých slov očekává, že elektrifikovaná vozidla dosáhnou ve střednědobém výhledu desetiprocentního podílu z celkového prodeje.

Prvním krokem této elektrifikační strategie je představení plug-in hybridních verzí pro modelové řady 90 a 60, které tvoří větší vozidla postavená na modulární platformě SPA. Tento proces začal již uvedením plug-in hybridní motorizace T8 Twin Engine s pohonem všech kol pro nové SUV Volvo XC90 a bude pokračovat plug-in hybridní verzí pro novou luxusní limuzínu S90 a následující modely. Mimoto se automobilka Volvo Cars chystá rozšířit svou nabídku plug-in hybridních vozů představením nové Twin Engine varianty s pohonem předních kol.

Švédský výrobce automobilů má v úmyslu prohloubit svou produktovou nabídku také uvedením kompletně nové řady malých vozů série 40, které budou postaveny na nově vyvinuté platformě CMA (Compact Modular Architecture – Kompaktní modulární platforma). Tím se společnost Volvo Cars stane jednou z opravdu mála automobilek na světě, jež se mohou pochlubit dvěma novými architekturami vyvinutými přímo značkou, které umožňují začlenění plug-in hybridního i čistě elektrického pohonu. Ve svém posledním prohlášení společnost Volvo Cars potvrdila, že její první zcela elektrický vůz bude v prodeji od roku 2019.

Prezident a generální ředitel společnosti Volvo Cars Håkan Samuelsson prohlásil: „Věříme, že nastal čas, aby elektrické automobily postoupily ve svém technologickém vývoji kupředu a vstoupily do hlavního proudu. Jsme přesvědčeni o tom, že během následujících dvou let začnou elektrifikovaná vozidla tvořit 10 procent celkového prodeje značky Volvo.“

Například varianta Volvo XC90 T8 Twin Engine představuje při síle 407 koní a emisích CO2 49 g/km jedno z nejčistějších a současně i nejvýkonnějších SUV na trhu. Dojezd v čistě elektrickém režimu je 43 km, spotřeba paliva 2,1 l / 100 km a zrychlení z 0 na 100 km/h během 5,6 vteřin.

„Naše současná produktová nabídka nám napověděla hodně o tom, jak lidé využívají auta s elektrickým pohonem,“ uvedl Peter Mertens, senior viceprezident oddělení výzkumu a vývoje ve společnosti Volvo Car Group. „Z našeho průzkumu vyšlo najevo, že lidé řídí naše vozy s agregátem Twin Engine v elektrickém režimu přibližně polovinu času stráveného za volantem, což znamená, že naše plug-in hybridy představují reálnou alternativu ke konvenčním hnacím systémům.“

„Při téměř 40 letech zkušeností v oblasti elektrifikace se automobilka Volvo Cars naučila hodně o řízení činnosti akumulátorů na dlouhých cestách, díky čemuž může nabízet jeden z nejlepších poměrů dojezd/kW v tomto průmyslu. Dostali jsme se do bodu, kdy zvážení nákladů ve srovnání s výhodami mluví ve prospěch elektrifikace. Technologie akumulátorů se zlepšila, náklady klesají a veřejnost je přijetí elektrifikace nakloněna. Dále není o čem mluvit,“ dodal na závěr Peter Mertens.

 

Foto:Volvo

motorinfo.cz